RADOMSKI DEPTAK MIEJSKI - ul.Żeromskiego
ŹRÓDŁO: VISITRADOM.PL
Myśląc o ulicy Żeromskiego (dawny trakt Lubelski), skupiamy się na krótkim odcinku tego szlaku - pasażu pieszego - leżącego między Placem Corazziego a Placem Konstytucji 3 Maja. To serce miasta tętniące życiem, z pełnymi ogródkami, kawiarniami i restauracjami. Jednakże, aby skutecznie omówić dzisiejsze wyzwania i możliwości związane z ulicą Żeromskiego, należy spojrzeć na nią w szerszym kontekście.
ŚRÓDMIEŚCIE:
Aby skutecznie zmierzyć się z tym problemem, konieczne jest wyznaczenie Śródmieścia Radomia, co stanowi długo oczekiwany krok po upływie 100 lat. Należy ożywić dolną część ulicy, rozwiązać problemy komunikacyjne w centrum poprzez zwiększenie dostępności i atrakcyjności tego miejsca. Konieczne jest także zadbanie o zabytki, poprawa przestrzeni publicznych, udrożnienie ślepych uliczek, zwiększenie oświetlenia (głównie w centralnych obszarach, gdzie obecnie panuje zbyt duża ciemność) oraz budowa niezbędnej infrastruktury technicznej, takiej jak kanalizacja deszczowa. Wprowadzenie tych działań może przyczynić się do rozwiązania problemu podtopień piwnic w kamienicach śródmieścia, których prawdopodobną przyczyną jest woda opadowa, odpowiadająca za około 90% przypadków tego typu zdarzeń.
OPRACOWANIE WŁASNE - MAPA: GOOGLE MAPS
PROPOZYCJA ZMIAN
A. Zmiana organizacji ruchu w sektorze południowo - zachodniej części śródmieścia.
B. Dublowanie rozwiązania ulic Słowackiego X Żeromskiego do Witolda X Żeromskiego.
C. Rozładowanie korków na skrzyżowaniu: 25 czerwca X Żeromskiego.
D. Zwiększenie udziału ulic Krakowskiej i Kanałowej w rozładowaniu korków.
E. Udrożnienie ulic: Grochowa i Warzywna. F. Udrożnienie ulic: Krakowska i Przyborowskiego
ŹRÓDŁO: GOOGLE MAPS
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Przestrzeń publiczna powinna być przestrzenią wysokiej jakości. Co to oznacza ? Łatwiej jest to opowiedzieć w odniesieniu do kontrastowej dobrej jakości na przykładzie ulicy Grodzkiej w Krakowie.
ZABYTKI
Zabytki w śródmieściu wymagają remontu, ale tego rodzaju prace potrzebują odpowiedniego budżetu. Niestety, kwestia finansowa jest głównym problemem w tej sprawie. Miasto powinno stworzyć specjalny fundusz remontowy dla kamienic w centrum, zapewniając wsparcie finansowe lub projektowe, aby umożliwić skuteczne remonty w ciągu np. 10 lat.
INFRASTRUKTURA
Pisząc o infrastrukturze napomknę tylko skrótowo o problemach zdefiniowanego XIXw. śródmieścia. Brak kanalizacji deszczowej w czasie nawalnych deszczy przy jednoczesny uzupełnieniu kwartałów miejskich nową zabudową (co akurat jest atutem, nie problemem - oczywiście nie mam na myśli jakości nowej zabudowy w odniesieniu do zabytkowej) powoduje podniesienie poziomu wód w gruncie i zalewanie piwnic kamienic przy głównych ulicach.
ŹRÓDŁA: GRAFIKA TYTUŁOWA - VISITRADOM.PL [1] i [2] PL.WIKIEPEDIA.ORG [3] ENCYKLOPEDIA.CZESTOCHOWA.PL MAPY - GOOGLE MAPS
Komentarze
Prześlij komentarz